Csodaszép lett a keszthelyi kastélypark

Sok pénzt költöttek rá, de minden fillért megért: kész a felújított kastélypark.

Egy újabb nagyszerű beruházás fejeződött be a Balaton mellett: a korabeli tervek felhasználásával elkészült az 1800-as évek végén, viktoriánus mintára épült keszthelyi kastélypark helyreállítása. Elég sok pénzt, több mint 400 millió forintot költöttek rá (ebből 244 millió volt uniós támogatás), de minden egyes fillérnek megvolt a helye.

A pénzből a park nyolchektáros területét állították helyre, és cserélték ki a földalatti közműveket. A rekonstrukció során az 1885 és 1889 között az angol Henry Ernest Milner által, viktoriánus mintára kialakított parkot az eredeti tervek felhasználásával alakították újjá: a területen több mint négy hektárnyi gyepet, valamint több ezer fát, cserjét és más növényt gondoztak, telepítettek.

A parknak egyébként kalandos története volt: 1945-ben súlyos károkat szenvedett, később nagyobb részén katonai objektumot alakítottak ki, 1986-ban pedig közúttal szelték ketté. Akkoriban kisebb helyreállítás is történt, de nem a történeti hitelesség jegyében.

A mostani munkálatok során felbontották az 1980-as években készült aszfaltutakat, helyükre pedig szórt kavicsos burkolat került vissza. Eredeti formájában állították helyre a tavat – amelynek a vízfelülete is csaknem megkétszereződött -, a rajta átvezető rusztikus fahidat, továbbá a szökőkutakat, amelyeket modern gépészeti és világítástechnikával egészítettek ki. A díszkivilágítást és a sétautakat is eredeti formájukban állították helyre, újból kialakították az egykori hercegnői kamarakertet, archív fotók alapján gyártatott padokat helyeztek ki a park területén.

Elkészült az öntözőrendszer, valamint a szivattyúházak újjáépítése, továbbá új attrakcióként fényfestést lehetővé tevő projektorokat szereltek fel, amelyek jövő nyártól adnak új látványosságot Keszthelyen.

A Helikon Kastélymúzeumban idén összességében 2,6 milliárd forint értékű fejlesztés zárult vagy zárul le, amiből a legjelentősebb a kastély felújítása, de ide tartozik a Festetics-mauzóleum októberben befejezett 175 millió forintos rekonstrukciója is. A tervek szerint 2016-ban a balatoni fejlesztési programból 950 millió forintos, a várak és kastélyok felújítására szolgáló programból 1,5 milliárd forintos forrás felhasználására nyílik lehetősége a Helikon Kastélymúzeumnak.